טיפול בבעיות חניכיים

טיפול במחלות חניכיים
מחלות חניכיים:

מחלות חניכיים הינם הסיבה העיקרית לאובדן שיניים והצורך לעוקרן. מחלת חניכיים פעילה מתבטאת באודם ונפיחות, בכאב ובדימום, במקום חניכיים וורודות במצב הבריא.

במקרה של מחלת חניכיים כרונית אין בדרך כלל כאב, אך יש הרס של מנגנון האחיזה הסובב את שורשי השן. חלים נסיגות חניכיים, וכיסי חניכיים שיכולים להגיע אף עד בסמוך לקצות השורשים, ובמקרים רבים יש גם ניידות שיניים בדרגות שונות.

הסיבה העיקרית למחלת חניכיים הנקראת גם ג'ינג'יביטיס, או להרס מנגנון האחיזה, אשר נקרא גם פריודונטיטיס, הינה הרובד החיידקי (הבקטריאלי) המורכב משאריות מזון ומחיידקים. כאשר סידן (קלציום) מהרוק, מתווסף על הרובד החיידקי, נוצרת אבנית (קלקולוס) או אבן שן, שנספחת על צווארי כותרות השיניים, או על שורשי השיניים בתוך כיסי החניכיים.

הטיפול במחלות החניכיים:

בשלב הראשון יש לבצע ניקוי אבן, דהיינו: טיפול הסרת אבנית. טיפול זה, בעזרת מכשיר אולטרה סוני ומכשירי יד (קיורטות) יש לבצע לפחות ארבע פעמים בשנה על מנת לשמור על היגיינת פה מירבית. במקרים יותר חמורים המלווים בכיסי חניכיים יש לבצע ניקוי "עמוק" הכולל הקצעה והחלקת שורשים. קיימים גם תכשירים אותם מניחים בכיסי החניכיים ואשר אמורים לסלק את הדלקת מכיסי החניכיים ולגרום לבניה מחודשת של סיבי הקולגן המחברים בין העצם התומכת לשורשי השן, ובכך יש צמצום של עומק כיסי החניכיים ושליטה טובה יותר על היגיינת הפה ובריאות החניכיים בעזרת הצחצוח במברשת שיניים ושימוש במי פה.

במקרים מאוד קשים של פגיעה במנגנון אחיזת שורשי השיניים דרושה התערבות כירורגית של ניתוחי חניכיים לשמירת מתאר חניכיים בריא וביטול כיסי החניכיים.


מנגנון אחיזה פגום של שן:

יש לבצע הקצעת שורשים ע"י גירוד מבוקר של מעטפת שורש השן בגודל החניכיים ע"י מכשורי יד דמויי מגל הנקראות קיוירטות, וגם על ידי מכשיר עם טיפ רוטטורי עדין אולטרהסוני המפורר את אבנית החניכיים, זהו ניקוי עמוד של כיסי החניכיים, אותו יש לבצע כל 3-4 חודשים.
במצב הבריא, חריץ החניכיים בגבול בין כותרת השן לשורשיה, הוא כ 2-3 מילימטר.
במצב הפתולוגי כיס החניכיים הוא בן 5-6 מילימטר ומצב החמור 9-10 מילימטר, אף משחת שיניים או מי פה יכולים לעזור במצבים הפתולוגים.

במצבים פתלוגים כאלה, לאחר הקצעת השורשים והניקוי העמוק יש להחדיר לכיס החניכיים תכשיר כלשהוא: התכשירים הנפוצים לשימוש הם:

פריוצ'יפ -שבב המשחרר חומר חיטוי אנטיספטי שאינו אנטיביוטי, הנקרא כלורהקסידין גלוקונט, שמתכלה מעצמו בתוך הכיס תוך 10 ימים ופעולתו נמשכת עוד מספר שבועות, השבב מוחדר בעזרת פינצטה לכיס החניכיים הדלקתי.

פריוצ'יפ – מוחדר לכיס הפריודונטלי שלך על מנת לשפר את תוצאות ה"ניקוי העמוק" ועל מנת לעזור בצמצום עומק הכיס

אריסטין מוחדר
ארסטין – אבקה אנטיביוטית מסוג מינוציקלין (נגזרת של טטרהציקלין), האנטיביוטיקה משתחררת באופן מושהה במשך 21 יום, משמידה את הזיהום ומונעת צמיחת כובד חיידקים חדש ובכך כיס החניכיים מבריא ומצטמצם. החומר מוחדר באמצעות מזרק פלסטיק זעיר.

אמדוגיין – חלבון הגדילה, מעודד חידוש רקמות פריודונטליות.

חומצה יאלורונית – חומר ביולוגי שקוף בצורת ג'ל, המוזרק לכיסי החניכיים ע"י מזרקי פלסטיק קטנטנים. החומרים הנפוצים הם: ג'נג'יג'ל, ג'ל ודקפינול ג'ל.

בדרך כלל חל צמצום משמעותי בעומק כיסי החניכיים והחניכיים. הופכים לבריאים יותר, דהיינו: הצבע האדום הופך לוורוד, הנפיחות יורדת, הכאב פוחת. הסיבים מתחברים בחלקם בחזרה מהעצם התומכת לשורש השן, וקו רכס העצם שנהרס, נבנה מחדש.

לכל אלו יש לשלב משחות שיניים יעילות לחניכיים ושימוש במי פה, בעיקר אלו בעלי המרכיב טריכלוזן, וכמובן לבוא למרפאה לביקורות חוזרות של מדידת כיסי החניכיים בעזרת פרוב (מודד) מילימטרי, הסרת רובד ואבנית והקצעות שורשים (ניקוי עמוק) בחניכיים. במקרים פתולוגיים מורכבים ומסובכים של ספיגה רבה של העצם התומכת ופגיעה קשה במנגנון האחיזה של שורשי השן (נגעים גרמיים) יש צורך בביצוע ניתוחי חניכיים, בשילוב תחליפי עצם למיניהם, ממקור ביולוגי או סינתתי, לצורך השלמת החסר, ע"י בנייה ושיחלוף ( רגנרציה ) של העצם תומכת השיניים.

יצירת קשר

קביעת תורים בתאום טלפוני:
03-5226691
052-3512092
או השאירו פרטים