תותבות נשלפות

קיימים מספר סוגים של שיניים תותבות נשלפות

  שיניים תותבות נשלפות, המכונות גם תותבות דנטליות מהוות סוג של שיקום שיניים לשיניים החסרות, והן נתמכות על הרקמות הרכות של רכס הלסת. ומותאמים על פי מידות שנלקחות בפה המטופל. 

  1. שיניים תותבות נשלפות חלקיות העשויות מבסיס התותבת  (אקריל  בצבע ורוד). הנישען על רכס הלסת באזורים מחוסרי שיניים , וגם וו ווים גמישים לא יצוקים על שיניים מאחזות, בדרך כלל לפרק זמן קצר, למשל לאחר עקירות, עד להחלמת הרקמה ולפתרון שיקומי אחר, קבוע יותר.

   קיימות תותבות חלקיות נשלפות בהן בסיס התותבת האקרילי הוורוד מקיף שלד ממתכת יצוקה, שאליו גם מחוברים וו ווים יצוקים להישענות על שיניים מאחזות.

   תותבות חלקיות נשלפות אלו, עם שלד חיזוק מתכתי יצוק, יכולות לשמש פתרון לזמן ממושך.

   

  תותבות נשלפות

   

   

  2. תותבות שלמות נשלפות  כאשר קיים חוסר שיניים מוחלט ברכס הלסת. בסיס התותבת נשען על כל אזורי הרקמה הרכה שבלסת ועשוי מאקריל וורוד בצבע החניכיים (והחך בלסת העליונה) ,עם או בלי שלד מתכתי. התותבות השלמות נאחזות ברכס הלסת על ידי וואקום (יניקה) והצמדת הרוק בין בסיס התותבת והחניכיים בלבד. לתותבות אלו אין וו ווים כי אין שיניים בפה לצורך אחיזה. ניתן לחזק אחיזה לרקמה הרכה על ידי משחות הדבקה. 

  היות ועם עליית הגיל, הפרשת הרוק פוחתת, וכמו כן חלים נסיגות עצם ברכס עקב לחצים מהתותבת הנשלפת, לאורך זמן, יש אם כך לרפד התותבת השלמה (ולעיתים גם תותבת חלקית) באקריל וורוד, מדי שנה או שנתיים. 

  3. שיניים תותבות נשלפות נתמכות על שתלים – זהו למעשה שיקום נשלף-קבוע. התותבת יושבת קבועה בפה נתמכת על ידי שתלים, עם או בלי חלקי ביניים, כלומר עם או בלי חיבור מתכתי ביניהם, אך ניתנת להסרה מהשתלים ומחלל הפה, בעיקר לצורך תחזוקה וניקוי בין השתלים ומנוחה לרקמה הרכה. השתלים מותקנים עקב אובדן עצם ורקמה רכה שמכסה אותה. השתלים מהווים למעשה עוגן לתותבות הנשלפות-קבועות, שמעליהם, ובכך גם מקבלים הפעלת כוחות לעיסה חזקים יותר. תנועת שרירי הלחי, שפה ,לשון וריצפת הפה משפיעים הרבה פחות על תזוזת התותבת הנשלפת-קבועה והמתרפא חש בתחושת בטחון רבה הרבה יותר, גם מהבטים פיזיולוגיים וגם חברתיים-פסיכולוגיים. פתרון זה הוא בדרך כלל יציב וארוך טווח. מתקבל שיפור ניכר גם ביכולת הלעיסה והדיבור ואסתטיקה ונוחות מוגברים. 

  מספר השתלים הדרוש לעיגון תותבות נשלפות-קבועות משתנה בהתאם למצב בריאותו של המטופל, צפיפות עצם וגובה ורוחב עצם הלסת באזורים הרלוונטיים להשתלה. 

  תותבות נתמכות על שתלים תותבות נתמכות על שתלים תותבות נתמכות על שתלים תותבות נתמכות על שתלים

  תהליך ייצור תותבות

  תהליך קבלת תותבות נשלפות כולל בדרך כלל מספר שלבים. זה מתחיל בבדיקה מקיפה של בריאות הפה, כולל רישומים ( מידות של הלסתות, בחלל הפה)  וצילומים במידת הצורך. רישומים אלו מסייעים ביצירת תותבת בהתאמה אישית המתאימה לצרכים הספציפיים של כל מטופל. התותבת מיוצרת במעבדת שיניים תוך שימוש בהתרשמות ובמידות שנלקחו על ידי רופא השיניים. לאחר שהתותבת מוכנה, היא מותאמת ומתכווננת על מנת להבטיח התאמה נוחה ובטוחה.

  דבקים לתותבות

  דבקים לתותבות זמינים בצורה של קרמים, אבקות או רפידות דביקות. ניתן להשתמש בהם כדי לשפר את היציבות והשמירה של התותבות על ידי יצירת אטימה בין התותבת לחניכיים. דבקים לתותבות יכולים להיות שימושיים במיוחד עבור אנשים שחוו איבוד עצם או התכווצות חניכיים לאורך זמן, מכיוון שהם עוזרים לפצות על הירידה בתמיכה.

  טיפול ותחזוקה של תותבות

  טיפול נכון בתותבות הוא חיוני כדי לשמור על הניקיון, התפקוד ואריכות החיים שלהן. להלן כמה היבטים מרכזיים של טיפול תותבות:

  1. ניקוי- יש לנקות שיניים תותבות מדי יום כדי להסיר שאריות מזון, רובד וחיידקים. השתמשו במברשת שיניים בעלת זיפים רכים או במברשת תותבות עם מנקה תותבות לא שוחק או סבון עדין. הימנעו משימוש במשחת שיניים רגילה, מכיוון שהיא עלולה להיות שוחקת מדי ולפגוע במשטח התותבת. יש לשטוף את התותבות ביסודיות לאחר הניקוי כדי להסיר שאריות.

  2. השרייה- יש להשרות את התותבות למשך הלילה בתמיסת ניקוי תותבות המומלצת על ידי רופא השיניים. זה עוזר להסיר כתמים עיקשים, לחטא את התותבת ולשמור אותה לחה כדי למנוע עיוות.

  3. טיפול בזהירות- שיניים תותבות עדינות ועלולות להישבר אם נופלות. בעת ניקוי או טיפול בהן, רצוי לעשות זאת מעל מגבת או מעל מים כדי למזער את הסיכון לנזק במידה ויחליקו מהידיים.

  כמו כן, חשוב לדעת כי לבישת שיניים תותבות עשויה לדרוש תקופת הסתגלות, וחלק מהאנשים עלולים בהתחלה להיתקל בקושיים בדיבור או באכילה. 

  מעקב שוטף

  חשוב לבקר אצל רופא השיניים באופן קבוע לבדיקות והתאמות כדי להבטיח שהשיניים התותבות ימשיכו להתאים היטב ולתפקד כראוי. רופא השיניים יעריך בנוסף את בריאות החניכיים, הפה והשיניים הטבעיות שנותרו במהלך ביקורים אלה. בנוסף, ייתכן שיידרשו התאמות תקופתיות על מנת להבטיח התאמה נוחה שכן החניכיים והעצם התחתית עשויים להשתנות עם הזמן.

  זאת ועוד, תמיד מומלץ להתייעץ עם רופא שיניים כדי לקבוע אם תותבות נשלפות הן אפשרות הטיפול המתאימה ביותר לצרכי השיניים הספציפיים.

  ד"ר לוי מיכאל בעל ניסיון עשיר של למעלה מ30 שנה, לאורך השנים השתלם רבות בקורסים והכשרות מגוונים לטיפולים חדשניים, כגון, שחזורים אסתטיים, שתלים ושיקום שיניים, טיפולי חניכיים ועוד. כאן במרפאה מגיעים מטופלים בכל הגילאים ובכל מגוון בעיות השיניים, כאשר כל מטופל מקבל הסבר מעמיק ומפורט מראש בנוגע לתכנית הטיפול, יחס אישי וטיפול מסור ומקצועי ללא רבב. 

  כמו כן, יש לציין כי ניתן לקיים את כל טיפולי השיניים המתקדמים כאן במרפאתי, במקום אחד ובמחיר הוגן ונוח המאפשר לכם לשמור על בריאות הפה והשיניים. בנוסף, במרפאתי מתקבלים מטופלים גם באופן פרטי וגם מבוטחים דרך חברות הביטוח השונות בביטוחי השיניים. 

  אם אתם זקוקים לטיפולי שיניים, אתם מוזמנים ליצור קשר במספר 03-5226691 או 052-3512092

  יצירת קשר

  קביעת תורים בתאום טלפוני:
  03-5226691
  052-3512092
  או השאירו פרטים