רגישות בשיניים הקדמיות

מזג האוויר בחוץ לוהט וכל מה שאתם רוצים זה לחזור הביתה ולשתות משקה קר שייתן לכם אנרגיה להמשיך את היום, אתם מוזגים לעצמכם כוס מים צוננים ואז מרגישים כאב בשיניים, במקום להנות מהמשקה אתם סובלים… ייתכן שאותו מקרה בדיוק קורה לכם גם עם משקה חם ואפילו עם מאכלים אחרים חמים או קרים. אז מה הסיפור? למה אתם חשים רגישות בשיניים? האם זה לתמיד? האם אפשר לטפל בזה? ננסה לתת תשובות לכל השאלות במאמר זה.

קודם חשוב לדעת שמעל לרבע מהאוכלוסייה סובלת מרגישות בשיניים במידה זאת אחרת – חלק סובלים רק בזמן של אכילת דברים קרים/חמים/מתוקים/חמוצים וכו', צחצוח שיניים, ואילו יש כאלו הסובלים כל הזמן, אפילו בזמן נשימה של אוויר קר… מרבית האנשים הסובלים משיניים רגישות הם בגילאי 20 עד 45 עם מספרים קצת יותר גבוהים אצל נשים.

רגישות בשיניים הקדמיות – מה הסיבה לכך?

הסיבה העיקרית של שיניים רגישות היא הידלדלות שכבת האמייל שעל השן (האמייל היא שכבה קשיחה לחלוטין המצפה ומגנה על השן) וחשיפת הדנטין (הרקמה הקשיחה למחצה המכסה את מוך השן הפנימי ,שבו כלי האדם וסעיפי העצבים). כאשר הדנטין חשוף, הצינוריות שעוברות בו ומגיעות עד לעצב מגורות בקלות רבה יותר ומכאן נובעת תחושת הכאב והרגישות שרבים חשים בזמן מגע השיניים עם משקאות או מזונות חמים או קרים. טמפרטורה קיצונית של קור או חום גורמת להתרחבות או התכווצות השניים, מה שגורם ללחצים המופעלים על העצב הנמצא בתוך השן.

האם יש סיבות נוספות לכאב ורגישות בשיניים?

בנוסף למצב של התדלדלות האמייל בשיניים יש מצבים נוספים היכולים לגרום לרגישות בשיניים ורק רופא שיניים יוכל לאבחן את המקור לכאב:

  • נסיגת חניכיים – נסיגת טבעית או גנטית או כתוצאה של ממחלת חניכיים גורמת לגילוי הדנטין בשן. חניכיים רגישות הן אחת הסיבות הראשיות לרגישות בשיניים.
  • עששת – העששת היא מחלה זיהומית הגורמת לתהליך הרס של הרקמות הקשות של השן וזגוגית השן. עששת חמורה גורמת בדרך כלל לרגישות רבה ואף לכאבים עזים בשיניים.
  • חריקת שיניים – אנשים רבים חורקים שיניים, בשעות היום אך בעיקר בשעות הלילה, פעילות חקירת השיניים גורמת לשחיקה של השיניים וחשיפת הדנטין של השן.
  • טיפול שיניים אצל שיננית – האבנית הנוצרת בשיניים מונעת את המגע הישיר בין צוואר השן לדנטין – הסרת האבנית מאפשרת מגע הגורם לרישות. אם זאת חשוב להדגיש שהסרת האבנית היא טיפול חשוב מאוד על מנת לשמור על מצב החניכיים והשיניים. בדרך כלל הרגישות בשיניים לאחר טיפול אצל שיננית חולפת לאחר מספר שעות או ימים.
  • שחזור לקוי – לעתים שחזור ישן עלול לסבול מבלאי ואף להישבר, להיסדק ,ולאבד את אטימותו. מצב זה עלול לגרום לרגישות יתר המחייבת את החלפת השחזור בכדי לפתור את בעיית הרגישות.

טיפול בשיניים רגישות – מהם הפתרונות האפשריים?

על מנת לטפל בשיניים רגישות, רופא שיניים צריך לאבחן את מקור הבעיה לרגישות או לכאב. יכולות להיות סיבות רבות לרגישות ולפעמים הסיבה היא שילוב של מספר גורמים.

  • צחצוח נכון – פעמים רבות, אנשים אינם מצחצחים נכון את השיניים וגורמים נזק לחניכיים, מה שעלול להוביל לנסיגת חניכיים ודלקות חניכיים. חשוב לקבל הדרכה מרופא השיניים או משיננית כיצד לצחצח נכון. מהו סוג מברשת השיניים  המתאים לכם, האם יש משחת שיניים שמומלץ להשתמש בה, כיצד להשתמש בחוט דנטלי, קיסמים או כל אביזר דנטלי שיכול לשפר את בריאות הפה והשיניים.
  • טיפולים נוספים כולל כירורגיים – במקרים שההנחיות לצחצוח נכון וטיפול בשיניים לא עוזרות, כדאי לשקול טיפולי שיניים שיוכלו לסייע בהפחתת הרגישות (טיפולי שורש, ציפוי השורש בחומרים מיוחדים עם פלואור מרוכז , השתלת חניכיים ועוד).
  • סד לילה – כאשר הרגישות בשיניים נובעת מחריקת שיניים בלילה, ניתן להשתמש בסד לילה מיוחד המונע את שחיקת השיניים והדרדרות במצבן.
  • שיננית – הסרת האבנית מהשיניים וטיפול ע"י חומרים ייחודיים בריכוזים גבוהים, הנמרחים על האזורים הרגישים ומוצמדים באמצעות סד.

מרפאת השיניים של ד"ר מיכאל לוי פועלת במרכז תל אביב מאז שנת 1986 ומבוצעים בה כל סוגי טיפולי השיניים: טיפולים משמרים, טיפולי שורש, טיפולים אסתטיים ומשקמים, ניקוי שיניים, כירורגיה ועוד. אם ברצונכם לשמוע עוד על רגישות בשיניים הקדמיות או האחוריות, ופרטים נוספים על דרכי הטיפול בבעיה, נשמח מאוד אם תיצרו איתנו קשר

לתיאום תור, צרו קשר:

בטלפון:  03-522-6691  |  בנייד: 052-351-2092  |  או בהשארת פרטים כאן

יצירת קשר

קביעת תורים בתאום טלפוני:
03-5226691
052-3512092
או השאירו פרטים