עקירת שן דלקתית והתפתחות דלקת אחרי עקירת שן

חלקן הנסתר של שורשי השיניים ועיתים גם חלק מהכותרת נעוץ בעצם הלסת. החלק הגלוי שנמצא מעל קו החניכיים חשוף לחלל הפה. בחלל זה מתרחשת פעילות אינטנסיבית של פירוק חומרים מסוימים והצטברות אחרים, במשך עשרים וארבע שעות ביממה לאורך כל חיינו:

  • פירוק חומרים נעשה גם על ידי הגוף, כחלק מתהליך עיבוד המזון על ידי השיניים והרוק, וגם על ידי חיידקים השוכנים בפה דרך קבע, נהנים משאריות המזון שנמצאות בו ומפרקים אותן.
    תוצרי הפירוק של התהליכים הללו הם חומצות, אשר פוגעות באמייל השן (חומר מינרלי ורגיש לחומצה), מאכלות אותו ועם הזמן, ללא טיפול נכון וסדיר, יוצרות את מה שכולנו מכירים כחורים בשיניים.

  • הצטברות החומרים היא כתוצאה ממשקעים של תוצרי הפירוק ומשאריות מזון, המתיישבים על השיניים וביניהן ויוצרים מצע נח ומזין עבור החיידקים, שממשיכים לשגשג, להתרבות, לייצר עוד חומצות ולחדור לשכבות עמוקות יותר בשיניים ובפה.

כל אלה יחד, חוברים למה שמוכר כעששת השיניים – תהליך שבו אמייל השן נפגע והופך חדיר לחיידקים. כאשר תהליך זה אינו נבלם ומטופל בזמן, הוא הולך ומעמיק אל השכבות הפנימיות של השיניים, אל החניכיים, ובמקרים חמורים, גם אל תוך עצם הלסת. זוהי גם הסיבה המרכזית להתפתחות דלקות בשיניים. כמו כן, נפגעות גם רקמות העצם והחניכיים הסובבות גם את שורשי השיניים.  

מהי דלקת בשן?

דלקת היא התגובה טבעית של מערכת החיסון שלנו, כשהיא מוזעקת לעזרה עקב פלישה של חיידקים (או כל גוף זר אחר). תגובת הדלקת היא רצף של תהליכים שבסופם, תאי דם לבנים מסוגים שונים מגיעים אל אזור הפלישה וקוטלים את החיידקים שחדרו אליו. עד כמה שהתהליך חשוב והכרחי, יש לו גם תופעות לוואי כגון אודם, נפיחות, רגישות וכאב. יתרה מכך, כשהבעיה אינה נפתרת והדלקת נמשכת זמן ארוך, היא מתחילה לגרום נזק גם לרקמות עצמן. כך נוצרות דלקות חניכיים וכיסים בחניכיים, שהולכים וגדלים אם המצב אינו מטופל היטב ובמהירות.

עקירת שן מוגלה

מוגלה היא תוצר של זיהום, בדרך כלל – זיהום חיידקי. היא מורכבת משילוב של כדוריות דם לבנות, חיידקים ותאי גוף שונים, תערובת שהיא תוצר של מלחמת מערכת החיסון בחיידקים.

כאשר חיידקים חודרים אל מקומות סגורים ומוגנים כגון אותם כיסים בחניכיים, הדלקת הופכת בקלות לזיהומית ועלולות להיווצר מורסות מוגלתיות.

האם עוקרים שן עם דלקת?

עקירת שן עם דלקת היא המוצא האחרון. לפני עקירה, תמיד ייעשו ניסיונות לתקן את המצב ולהציל את השן, כל עוד זה אפשרי. גם כשיש דלקת עמוקה בשורש השן (ברקמת מוך השן או מתחת לחוד השורש), לרוב, הרופא ינסה לטפל בבעיה באמצעות טיפול שורש וטיפול תרופתי (אנטיביוטי).
כשכל הטיפולים אינם מצליחים לפתור הבעיה, רק אז יומלץ על עקירה. ישנם גם מקרים בהם לא ניתן להציל את השן מלכתחילה, כמו למשל במקרה של חבלה או מכה חזקה הגורמת לנזק בהיקף נרחב, שלא מאפשר לבצע שחזור.

עקירת שן בינה עם דלקת

שן בינה היא הטוחנת השלישית והאחרונה בכל רבע פה. שיני הבינה נמצאות אם כך במיקום מאד אחורי בעומק הפה ומועדות ביותר לפתח דלקת סביבן היו ויש קושי רב להגיע עם המברשת השיניים ולצחצח באזורים אלו. מלבד זאת, יותר משיניים אחרות, יש להן נטייה להיות שיניים כלואות (שמכוסות לגמרי או באופן חלקי על ידי החניכיים), או לצמוח עקום, באופן שמפריע לשן הטוחנת הסמוכה אליהן וגם מגביר סיכון להיווצרות כיסים בחניכיים, בהם מתפתחים זיהומים בקלות. כמו כן אספקת הדם במיקום אחורי זה אינה מספיק טובה ובכך הסיכוי לדלקות שן בינה עולה.
מהסיבות האלה וגם משום ששיני בינה אינן הכרחיות לשמירה על תפקוד מלא ותקין של המנשך, כאשר הן הופכות לדלקתיות בדרך כלל יומלץ על עקירה, ובמקרים רבים תהיה זו עקירה כירורגית תוך כדי פתיחת והפשלת החניכיים והורדה בעצם התומכת לצורך שחרור השן.
זה מומלץ אפילו יותר, אם הצמיחה שלהן היא בעייתית מלכתחילה או אם מדובר על דלקות חוזרות ונשנות.

ישנם מקרים בהם מתפתחת דלקת לאחר עקירת שן בינה, בעיקר אם לא מקפידים על שמירה על היגיינה במשך תהליך ההחלמה של המקום ואיחוי הפצע.
ניתן למנוע את המצב על ידי שמירה על הנחיות רופא השיניים לאחר הטיפול, הימנעות מעישון, הקפדה על ניקיון חלל הפה והשיניים ונטילת טיפול אנטיביוטי במידת הצורך.

סובלים מדלקות וזקוקים לייעוץ ואבחון? צריכים לבצע עקירה ומחפשים את הרופא המתאים?

שמי דר' מיכאל לוי ואני רופא שיניים בוגר אוניברסיטת תל אביב, עם ניסיון של קרוב לארבעה עשורים.
לאורך הקריירה שלי עברתי עוד עשרות קורסים והכשרות וטיפלתי במטופלים מכל הגילאים ובכל מגוון בעיות השיניים.
אני מקבל מטופלים גם באופן פרטי וגם דרך כל חברות הביטוח לביטוחי שיניים.

לתיאום תור, צרו קשר:

בטלפון:  03-522-6691  |  בנייד: 052-351-2092  |  או בהשארת פרטים כאן

יצירת קשר

קביעת תורים בתאום טלפוני:
03-5226691
052-3512092
או השאירו פרטים