שיניים צהובות – ממה נוצרים כתמים צהובים בשיניים?

כל אחת מהשיניים בפינו מורכבת מכמה שכבות, שלכל אחת מהן תפקיד חשוב משלה. זגוגית השן, או האמייל, היא השכבה החיצונית והעליונה של השן והיא זו שמקנה לשיניים את הגוון הלבן-שנהבי שלהן.

למה השיניים שלי צהובות? למה שיניים צהובות יותר אצל אדם מסוים ואצל אחר לא? מה הגורמים להצהבת שיניים אצל מבוגרים, ולהיווצרות שיניים צהובות ילדים? וכמובן, מה אפשר לעשות? מענה על כל אלה ניתן למצוא בשורות הבאות.

מהם התהליכים הגורמים לפגיעה בזגוגית (אמייל) השן?

זגוגית השן, בהיותה שכבת השן החיצונית, היא זו שחשופה לכל המפגעים בסביבה, כלומר, בחלל הפה.
היא עשויה מחומר מינרלי קשיח וחזק (הקשיח ביותר בגופנו), שעיקר מרכיביו הם סידן וזרחן. חומר זה נועד לעמוד בכל הלחצים המופעלים עליו בעת נגיסה, נשיכה, לעיסה וטחינה של סוגי מזון למיניהם, והוא מגונן על כל שאר שכבות השן מפני חדירת חיידקים וגורמים מזהמים אחרים וגם מפני שחיקה.
למרות חוזקה ועמידותה, זגוגית השן רגישה לחומצות, אשר גורמות לפירוק המינרלים מהן היא עשויה. חומצות יכולות להגיע אל השיניים בשתי דרכים עיקריות:

 • חלל הפה הוא התחנה הראשונה בעיבוד המזון שאנו אוכלים והפיכתו לחומר ניתן לעיכול. השיניים מבצעות את העיבוד המכאני, על ידי לעיסה, גריסה וטחינה של המזון לחלקיקים קטנים ואילו הרוק, מסייע בפירוק כימי של המזון באמצעות האנזימים שהוא מכיל. תהליכי העיבוד והפירוק הללו גורמים לשחרור של חומצות שקיימות כמעט בכל דבר מאכל ומשקה והן כמובן, באות במגע עם השיניים.

 • אוכלוסיית החיידקים השוכנת דרך קבע בפה ניזונה משאריות המזון ונוטה להתיישב על השיניים וביניהן. חלק מאתנו מכיר אותם בשמם "רובד חיידקי השן", או "פלאק". חיידקים אלו מפרישים חומצת חלב, שהיא תוצר לוואי של פירוק המזון על ידם.

הקשר שבין פגיעה בזגוגית השן לבין שיניים צהובות, או שיניים חומות

זגוגית השן היא חומר מגיב, שסופח צבע מחומרים עמם הוא בא במגע. ככל שחלל הפה חשוף ליותר חומרים כאלה, כך השיניים מצהיבות יותר ולעיתים, נוצרים עליהן גם כתמים חומים.
ככל שפחות מקפידים על היגיינת פה, צחצוח שיניים, ניקוי אבנית קבוע ושימוש בחוט דנטלי, כך החומצות בחלל הפה נשארות זמן רב יותר, מצטברות ופוגעות יותר בזגוגית השן. ככל שהיא נפגעת יותר ומפורקת מהמינרלים שלה, כך היא הופכת פחות צפופה וסופחת אליה צבע ביתר קלות ובמהירות. הירידה בצפיפות גורמת גם לשכבת הדנטין הצהובה שמתחתיה להשתקף דרכה ולהיות נראית לעין.

צבע השן נקבע גם על ידי עובי שכבת הדנטין שצבעה צהוב, שנמצאת מתחת לאמייל. שכבת הדנטין, מלבד מינירלים, מכילה גם רקמה אורגנית לא קשיחה עם סעיפי עצב וכלי דם הבאים ממוך(פנים) השן.

הסיבות העיקריות להצהבת שיניים

 • שכבת זגוגית שן דקה מדי –
  כאשר האמייל דק, ניתן לראות מבעדו את שכבת הדנטין, שהגוון שלה צהבהב. אמייל יכול להיות דק יותר מסיבות גנטיות, או כתוצאה מבלאי ושחיקה (אופייני יותר אצל מבוגרים).

 • פגיעה מכאנית בשן –
  לעיתים שן נפגעת ממכה או חבלה. פגיעה כזו יכולה לגרום לדימום שצובע את השן מבפנים, או ליצור מוקד לחדירת חיידקים וצבענים. חבלה בשן היא הרבה פעמים ההסבר לכך, שיש רק שן אחת צהובה. שן צהובה בודדת, כאשר שאר השיניים בפה לבנות ושמורות, היא לפעמים סימן לטראומה נקודתית.

 • חדירת צבענים אל רקמת האמייל –
  השיניים נצבעות על ידי מזונות וחומרים חומציים ובעלי פיגמנטים כגון קפה, יין אדום, שוקולד, פירות וירקות מסוימים וגם, על ידי מוצרי טבק שמותירים כתמים על השיניים. ישנן גם תרופות שגורמות לתופעה, בין אם על ידי צביעה ובין עם על ידי הרס של רקמת השן.

 • אי הקפדה על היגיינת פה –
  תורמת להצטברות פלאק, להתפתחות עששת השיניים ולהשפעה ממושכת יותר של חומצות הנשארות בפה לאורך זמן. מכל הסיבות שצוינו, זו גם השכיחה ביותר להיווצרות שיניים צהובות אצל ילדים.

שיניים צהובות טיפול

ראשית, מניעה היא הטיפול הטוב ביותר: הקפדה על צחצוח שיניים פעמיים ביום, ניקוי בין השיניים עם חוט דנטלי, מפגשים קבועים עם השיננית להסרת אבנית ועם רופא השיניים לביקורות ולביצוע טיפולים משמרים וכמובן, צמצום צריכת מאכלים ומשקאות חומציים ומזיקים והימנעות מעישון.
אם השיניים כבר צהובות ניתן לנקוט בכמה פעולות:

 • ניקוי אצל שיננית ואחריו הבהרת או הלבנת שיניים באמצעים כימיים על ידי רופא השיניים.

 • במקרים בהם הבהרה או הלבנה אינן מספיקות, רופא השיניים יכול לצפות את השיניים בציפוי חרסינה, העוטף את השן מבחוץ.

שמי דר' מיכאל לוי ואני רופא שיניים בוגר אוניברסיטת תל אביב, עם ניסיון של קרוב לארבעה עשורים.
לאורך הקריירה שלי עברתי עוד עשרות קורסים והכשרות, לרבות קורסים רבים בטיפולי שיניים אסתטיים ובשיקום על שיניים ושתלים, וטיפלתי במטופלים בכל הגילאים ובכל מגוון בעיות השיניים.
אני מקבל מטופלים גם באופן פרטי וגם דרך כל חברות הביטוח לביטוחי שיניים.
אם אתם מעוניינים להחזיר לחיוך שלכם את הלובן שלו, אני מזמין אתכם ליצור קשר:

בטלפון:  03-522-6691  |  בנייד: 052-351-2092  |  או בהשארת פרטים כאן

יצירת קשר

קביעת תורים בתאום טלפוני:
03-5226691
052-3512092
או השאירו פרטים