דלקת חניכיים טיפול – פתרונות לדלקות וכיסי חניכיים

דלקות חניכיים נפוצות למדי באוכלוסייה, אצל צעירים ומבוגרים כאחד, אם כי שכיחותן עולה עם הגיל. ברוב המקרים, אנשים לא מודעים לקיומן בשלביהן ההתחלתיים. כאשר מתחילים להופיע סימנים, זה מצביע על החמרה במצב ודורש פניה לרופא השיניים בהקדם האפשרי, כדי למנוע החמרה נוספת.

כמו בכל מחלה או בעיה בריאותית, ככל שמקדימים לטפל בבעיה, כך מונעים נזקים נרחבים יותר, אי נוחות וכאב, וכמובן, גם טיפול אגרסיבי יותר הכרוך בחוסר נעימות ובעלויות כספיות גבוהות יותר.

המאמר הבא עונה על שאלות רבות הקשורות בדלקת חניכיים: מהו כיס חניכיים, טיפול ומניעה? האם כיסים בחניכיים יכולים להיסגר? כיצד מתבצע טיפול בדלקת חניכיים? וגם, תוך כמה זמן עוברת דלקת חניכיים?

כיצד נוצרת דלקת חניכיים?

חלל הפה הוא מקום מרבץ אהוב מאד על אוכלוסיית חיידקים ענפה. לחיידקים יש גישה ישירה וקלה מהסביבה החיצונית אל תוך הפה ובו הם שמחים לגלות אספקה בלתי נגמרת של מזון ומצע נח להתרבות ולשגשג בו. החיידקים מתיישבים על השיניים ונקראים "רובד חיידקי השן", או "פלאק" ( שילוב של שאריות מזון וחיידיקים )
פעולות שגרתיות של שמירה על היגיינת הפה כגון צחצוח שיניים, שימוש בחוט דנטלי והסרת אבנית עקבית וסדירה אצל שיננית, מפריעות להם להתרבות ולהצטבר. אך כשלא מקפידים על הפעולות הללו, הם ממשיכים לשגשג, מפרישים חומרים שונים ויוצרים שכבה דביקה שעליה מצטברים חומרים נוספים כגון סידן (קלציום) מהרוק ונוצרת אבנית (קלקולוס) קשיחה.. ככל שההצטברות נמשכת, כך הפלאק והאבנית מתפשטים גם אל שורשי השיניים ומטה, אל החניכיים.
כאשר הגוף מזהה פלישה של חיידקים וגורמים מזהמים אחרים אל רקמות חלל הפה, הוא מגייס נגדם את המערכת החיסונית, שמפעילה את תגובת הדלקת. אם המצב לא מטופל, תגובת הדלקת אינה פוסקת והכלים בהם היא משתמשת להרג החיידקים, מתחילים לפעול גם נגד הרקמות ולהסב להן נזקים. תוך כמה זמן, רקמת החניכיים נפגעת וגם עצם הלסת ומתחילים להיווצר כיסים עמוקים בחניכיים.

דלקת חניכיים חריפה ודלקת כרונית

את המחלה נהוג לסווג לשתי צורות עיקריות:

 • דלקת חניכיים חריפה (ג'ינג'יביטיס Gingivitis) – צורת הדלקת הנפוצה יותר, שהיא למעשה השלב הראשוני של המחלה, שבו הנזק עדיין הפיך.

 • דלקת חניכיים כרונית (פריודונטיטיס Periodontitis) – החמרה של הדלקת למצב שעלול להוביל לאובדן שיניים ולסיבוכים בריאותיים חמורים אחרים. במצב זה, כבר נגרם נזק לרקמת החניכיים ולעצם הלסת, המקנה אחיזה לשיניים שנעוצות בתוכה. מתחיל תהליך של נסיגת עצם ונוצרים כיסים בחניכיים. ככל שהמצב מסלים, כך הנזק מואץ, מתקבלים כיסי חניכיים עמוקים יותר וחדירת החיידקים מעמיקה יחד איתם ומחמירה את המצב אף יותר. במקביל, הולכת ומתרופפת האחיזה בשיניים, הן מתחילות להתנדנד ולבסוף, נושרות.

מהם הסימנים לדלקת חניכיים?
כשמתחילים להופיע הסימנים הראשונים, לרוב הם יהיו:

 • נפיחות בחניכיים.

 • אדמומיות.

 • כאבים בחניכיים – לעיתים, כאבי חניכיים המופיעים בעיקר בעת חשיפה לקור או לחום, למשל, כשאוכלים או שותים משהו קר.

 • ריח רע מהפה ולעיתים גם טעם לא טוב.

 • דימום מהחניכיים (נפוץ מאד בשעת צחצוח שיניים).

בשלב מתקדם יותר של המחלה, ככל שנוצרים כיסי חניכיים עמוקים ורחבים יותר, המרווחים בין השיניים גדלים ומתחילים להרגיש תנועה של השיניים (שיניים מתנדנדות).

דלקת חניכיים – מניעה

שמירה שיטתית ועקבית על היגיינת פה היא הטיפול הטוב ביותר למניעת התפתחות כיסים בחניכיים. טיפול טבעי, שיחסוך התערבויות פולשניות או תרופתיות בהמשך. כאמור, צחצוח שיניים פעמיים ביום, שימוש בחוט דנטלי לניקוי יסודי והקפדה על בקורות וטיפולים סדירים אצל השיננית ואצל רופא השיניים. יש להשתמש במשחות שיניים ושימוש במי פה המיועדת לטיפול והבראת החניכיים גם הימנעות מעישון ומצריכת אלכוהול ושמירה על תזונה מאוזנת ודלת סוכר יסייעו בשמירה על פה בריא.

טיפול בכיסים בחנייכים ודלקת חניכיים

רמת הפולשנות של הטיפול והיקפו תלויים ישירות בחומרת המצב, שנקבעת באמצעות בדיקה פיסית של הרופא וצילומי רנטגן.

 • הקצעת שורשים – טיפול לניקוי אבנית ולהשמדת החיידקים שהצטברו מתחת לקו החניכיים, שהוא טיפול עמוק יותר מזה המבוצע על ידי השיננית ומבוצע רק על ידי רופא שיניים. טיפול זה דורש בין 2-4 מפגשים ומתמקד כל פעם ברבע מהפה.

 • ניתוח חניכיים – יידרש במקרים חמורים יותר, בהם הכיסים עמוקים מאד ויש הרס ונסיגה של העצם.

 • בשני סוגי הטיפולים ישולב בדרך כלל גם טיפול תרופתי, לקטילת החיידקים.

 • ככל שהטיפול מבוצע בשלב מוקדם יותר, לפני שנגרם נזק משמעותי לרקמות, כך יש סיכוי טוב יותר להחלמה מלאה ולצמצום הכיסים שנוצרו בחניכיים וכך משך ההחלמה יתקצר. ההחלמה יכולה לנוע על פני טווח זמן רחב למדי, החל משבועות ספורים ועד למספר חודשים, שוב, תלוי בחומרת המצב.

שמי דר' מיכאל לוי ואני רופא שיניים בוגר אוניברסיטת תל אביב, עם ניסיון של קרוב לארבעה עשורים.
לאורך הקריירה שלי עברתי עוד עשרות קורסים והכשרות, לרבות קורסים רבים בטיפולי שיניים אסתטיים ובשיקום על שיניים ושתלים, וטיפלתי במטופלים בכל הגילאים ובכל מגוון בעיות השיניים.
אני מקבל מטופלים גם באופן פרטי וגם דרך כל חברות הביטוח לביטוחי שיניים (הראל, דקלה, הפיניקס, מנורה ואיילון) ומקפיד על מחירים הוגנים ונוחים, שיאפשרו לכמה שיותר אנשים לשמור על פה ושיניים בריאות.
אם את או אתה זקוקים לטיפולי שיניים משמרים או לשחזור שיניים, אני מזמין אתכם ליצור קשר:

בטלפון:  03-522-6691  |  בנייד: 052-351-2092  |  או בהשארת פרטים כאן

יצירת קשר

קביעת תורים בתאום טלפוני:
03-5226691
052-3512092
או השאירו פרטים